Sposoby na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji przez kominy

smog

Wraz z tradycją zainicjowaną parę lat wcześniej, kiedy zaledwie zacznie się sezon grzewczy, rozpoczyna się wszem i wobec wiele gadać o sprawach połączonych z jakością powietrza w naszym państwie. Temat nie jest trywialny, jakiekolwiek statystyki stanowczo pokazują, że jest to u nas dylemat na tyle istotny, że czas w końcu coś poczynić w celu jego zlikwidowania.

Zrozumiałe zatem, iż w naszym państwie najznaczniejszą winę za zatrucie powietrza ponoszą właściciele domów jednorodzinnych, którzy ocieplają swoje domostwa piecami konwencjonalnego wariantu, a przy sposobności często pozbywają się przeróżnych odpadów wrzucając je do pieca. Procentuje to emisją znaczących ilości szkodliwych substancji, które trafiają do powietrza, a później każdy tym oddycha. Najczęściej starczy udać się na przechadzkę wieczorem aby wyczuć odrażającą woń spalania rzeczy, jakie na pewno nie są zwyczajnym opałem.

Zwalcza się to na kilka rodzajów. Jednym z nich jest zachęcanie do zamiany pieców C.O. na nowsze lub wręcz do zastąpienia węgla którymkolwiek innym źródłem ciepła. Skoro nie jest to niedrogie to stosuje się system motywacji pieniężnych, dopłacając ochoczym do zamiany sędziwego kotła sute sumy pieniędzy. Pozostałym zabiegiem jest dyscyplinowanie. Powszechnie słyszymy współcześnie np. o tym, że bada się skład chemiczny spalin za sprawą dronów. Łatwo w taki sposób zweryfikować cóż tak właściwie pali właściciel obiektu w swoim kotle. Wielokrotnie również sąsiedzi zgłaszają stałych trucicieli, skoro zrazu nie mogą znieść smrodu wypuszczanego przez przewody kominowe.

Dodatkowo należałoby mieć na uwadze, iż co pewien czas przewód kominowy musi być oczyszczony (można sprawdzić tutaj). Ktokolwiek w końcu pojmuje, iż poza dymem trafia do niego sadza, która przywiera do murów komina zatykając go. W rezultacie niniejszego trzeba rachować się z drobniejszą efektywnością usuwania spalin, ale w niektórych uwarunkowaniach może również dojść do pożaru przewodu kominowego, a to może owocować jego trwałym naruszeniem.

Tags: