Wybór techniki budowy komina

komin ze stali nierdzewnej

Wydaje nam się zgoła naturalne, że komin w budynku jest wykonany z cegły i wystaje ponad dach budowli. Zasadniczo jest to widok silnie utrwalony w naszej świadomości. Pomimo tego zarówno w samym budownictwie, jak i w technologiach grzewczych zachodzi nieustanny postęp i na dzień dzisiejszy mamy nieco szerszy wachlarz możliwości jeśli chodzi o postawienie komina, a ograniczenia stawia jedynie typ wybranego przez nas źródła ogrzewania budynku.

Rzecz oczywista wciąż buduje się tradycyjne kominy z cegły, przy czym musi to być cegła wysokiej jakości, odporna na wysokie temperatury. Z drugiej strony na rynku coraz bardziej popularne są gotowe systemy kominowe, które w wielu zastosowaniach są znacznie lepsze niż tradycyjne kominy ceglane. Na pewno warto postawić na taki tradycyjny komin jeżeli zamierzamy zainstalować w domu kominek. Wynika to w równej mierze z faktu, że kominek powinien znajdować się w centralnym miejscu budowli – tak jak i komin, jak i z tego że komin wykonany z cegieł idealnie nadaje się do tego właśnie rodzaju ogrzewania.

Inaczej sprawy będą się miały jeżeli postanowiliśmy postawić na nowocześniejsze sposoby ogrzewania, takie jak piec gazowy lub też piec z podajnikiem na eko-groszek. Wówczas i tak musielibyśmy zainstalować w kominie wkład, a zatem może lepiej od razu zastosować system kominowy jaki dostosowany jest fabrycznie do typu ogrzewania. Takie nowoczesne systemy kominowe oparte są na ceramice lub stali. Przy czym nie jest to taka zwykła ceramika i nie jest to taka normalna stal.

Wkład ceramiczny w systemie kominowym świetnie sprawdza się kiedy mamy do czynienia z kotłem z automatycznym podajnikiem na eko-groszek. Wykonane są ze specjalnego surowca, który jest odporny na działanie substancji jakie trafiają do komina. Trzeba mieć świadomość, że temperatura spalin w przypadku kotłów z podajnikiem jest niższa niż w przypadku starego typu kotłów zasypowych, co jest szkodliwe dla kominów z cegły.

Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie gazowe lub olejowe to doskonałym rozwiązaniem jest system kominowy ze stali kwasoodpornej. Produkty uboczne spalania gazu są silnie żrące, zatem należy zastosować odpowiedni typ komina. W przypadku komina z cegły do instalacji gazowej trzeba założyć kwasoodporny wkład kominowy.

Tags: